Baktérie sú mikroskopické organizmy, ktoré sú súčasťou každodenného života. Niektoré baktérie sú škodlivé a spôsobujú rôzne nebezpečné ochorenia. Nachádzajú sa všade okolo nás – vo vzduchu, v pôde, vo vode, na našej pokožke, ba dokonca i v tele človeka. Baktérie sú prítomné aj na povrchoch a predmetoch, ktorých sa denne dotýkame. Napríklad také kľučky či diaľkový ovládač sú bežné predmety, na ktorých sa baktérie usádzajú. Stačí ak sa ich dotkneme či pretrieme si oči, nos alebo budeme jesť rukami a choroboplodné zárodky sa dostanú do nášho tela.
Ako môžem zabrániť tvorbe baktérií na povrchoch?
Aby sme sa vyhli infekcii choroboplodnými zárodkami z predmetov a povrchov, je dôležité si často umývať ruky a pravidelne čistiť a dezinfikovať jednotlivé povrchy vašich priestorov.
Aký je rozdiel medzi čistením, sanitáciou a dezinfekciou?
Ľudia si často mýlia dané pojmy, poďme sa pozrieť na rozdiel. Čistenie predmetov a povrchov odstráni prach, nečistoty i choroboplodné zárodky. Pri čistení bežne používame čistiaci prostriedok, ktorý nemusí baktérie vyhubiť iba znížiť ich počet. Pri dezinfekcii sa používajú dezinfekčné prostriedky (chemikálie) na báze bielidiel alebo alkoholu. Dezinfekčný prostriedok musí určitý čas pôsobiť, aby baktérie zlikvidoval, avšak nemusí nevyhnutne vyčistiť znečistené povrchy a odstrániť všetky mikroorganizmy. Sanitáciou vykonávame čistením, dezinfekciou alebo ich kombináciou. Znižujeme počet baktérií na bezpečnú úroveň a znemožňujeme ich rozmnožovanie a prenos na človeka. Sanitáciou povrchov a predmetov znižujeme riziko šírenia infekcií.
Ktoré predmety a povrchy treba dezinfikovať, aby sme zabránili šíreniu infekcie?
Všetky predmety, ktorých sa dotýkame pravidelne. V domácnosti je potrebné dezinfikovať kľučky na dverách, kuchynskú linku, batérie, WC splachovače, hračky, diaľkové ovládače, mobil a pod. Na pracoviskách je proces náročnejší, väčšie množstvo ľudí predstavuje vyššie riziko prenosu infekcií, preto je potrebné častejšie dezinfikovať priestory a povrchy, ako sú spoločné priestory, kľučky dverí, zasadačky, stoly a stoličky. Netreba zabudnúť ani na povrchy dopravných prostriedkov, ako sú sedačky, koberčeky, klimatizácia, volant či riadiaca páka.